Vyhledávání


Kontakt

FERLESBAND
Kaplického 1255
Frýdlant
46401

Najdete nás na FB

+420.602549852

E-mail: miloslav.ferles@email.cz

Premieru spatřila Březka v Českém Ráji

Březka je rekreační středisko u Libuně v Českém Ráji, kam rádi jezdíme vystupovat. Jejím provozovatelem je Vláďa Řehák, člověk, který je ochoten obětovat mnohé proto, aby se tam návštěvníkům líbilo. Kdo chce zapomenout na každodenní stresy, vyhnout se záplavě negativních informací, jež na nás chrlí media, pochutnat si na lahůdkách z rukou mistra kuchaře Jardy, zatančit si při živé hudbě, třeba po celodenním putování po Skaláku, nechť zamíří právě sem ( www.brezka.cz ).

Kapela Ferlesband přivezla na Březku nejen řadu nových písniček a odhodlání bavit jimi své posluchače i sebe, ale také novinku, jíž hodlá tam, kde to podmínky dovolí, doprovázet svá živá vystoupení. Na velkoplošných obrazovkách budeme promítat obrázky ze Spojených států amerických, z míst, jež mají obvykle nějakou souvislost s countryhudbou, na níž se členové Fbandu původně zaměřovali. Dnes již je repertoár Fbandu různorodý, vlastně jediným jeho pojítkem je to, že se nám písničky, které hrajeme, líbí. Ale jak sami můžete vidět na přiložených ukázkách, obrázky z cest kapelního houslisty jsou dost atraktivní na to, aby se mohly stát příjemnou a zajímavou dekorací vystoupení Ferlesbandu. 

Krátce před Silvestrem přizpůsobila parta nadšenců prostory restaurace pro vystoupení živých kapel tak, že návštěníci mohou bez jakéhokoli omezení poslouchat hudbu, pojídat vybrané lahůdky zdejší kuchyně, či nerušeně tančit na velkém tanečním parketu. A kapely si mohou doslova vychutnat novou kvalitu v podobě optimální akustiky, již restaurace na Březce touto přestavbou získala. Vláďa Řehák se netají smělými plány, jež má do budoucna. Ty ovšem budou mít smysl jedině v případě, že si příznivci dobré živé muziky servírované v příjemném prostředí na Březku cestičku najdou. 

Zpěvačka Fbandu Karla v průběhu večera několikrát při potlesku parafrázovala prohlášení stávkujících lékařů, kteří nyní čeří již tak neklidnou hladinu českého zdravotnictví. Výkřikem "děkujeme, neodejdeme" naznačovala, že jsme na podiu rádi a hned tak někdo nás od mikrofonů nedostane. Ovšem zmíněné laskominy, jež nám mistr kuchař Jarda naservíroval, se přeci jen staly silným lákadlem, a ačkoli Karle obvykle neodporujeme /nemá to smysl, je sice malá, ale o to urputnější a obvykle nás bez větších problémů vmanipuluje, kam si umane/, tentokrát jsme podium opouštěli častěji než obvykle, a vrhali se na řízečky, bramboráčky s uzeninou a švestičkami, na jitrničky, hermelín nadívaný mletou ořechovou směsí a spoustu dalších dobrot. I kvůli nim stojí zato na Březku si zajet, A tak byl tenhle páteční večer příjemnou předehrou předjaří, svátku svatého Valentýna i milým setkáním lidí, kteří si přišli prostě jenom odpočinout.

Je na Vás milí čtenáři, zda budete vážit cestu do Libuně v Českém Ráji, a navštívíte Březku, jež Vám jistě utkví v paměti a bude vás lákat k  návratu. Ať již přijedete za Fbandem, či jinou z vystupujících kapel, budete vždy mile a vroucně přivítáni. Ceny jsou tu mírné, obsluha vzorná, ochotná a usměvavá...

 

12.2.2011    MF

 

 A zase něco nového na Březce

 Zdá se, že Fband přichází vždy s něčím novým právě na Březku. Nakonec není se čemu divit, vždyť je to takové milé místečko v Českém Ráji, jež si zaslouží oživení nejen muzikantskými experimenty.

 Na naše dubnové vystoupení jsme totiž přivezli skvělého hráče na bicí Mirka Havrdu.Kapelník Fbandu s ním kdysi hrával ve Volupsijích, a v roce 1996 spolu s dalšími členy téhle jablonecké countrykapely projeli křížemkrážem Spojené státy americké. Mirek, který je nadaným muzikantem, hráčem, jenž výtečně cítí veškerá úskalí i silná místa každé skladby, a který vždy bubnoval s citem, dnes bohužel usedá za své nádobíčko jen příležitostně a spíše vyjímečně. Jeho zaměstnání mu nedovoluje trávit noci na podiích. Proto si ceníme toho, že bez přípravy, bez jediné zkoušky našel odvahu, a ačkoli naši kapelu vůbec neznal a nevěděl, co od nás může očekávat, riskl to a bubnoval celý, dokonce poněkud prodloužený večer.

  Ovšem i na obvyklé sestavě Fbandu bylo znát, že bicí v zádech jsou akcelerátorem, jenž třeba našemu kytaristovi jakoby vlivl rum do žil, a Karle mnohé Mirkovy bubenické exhibice vyloudily na tváři úsměv, který svědčil o blahých pocitech, a jaký Karla zřejmě používá při zcela jiných příležitostech.

  Přiznám se, že jsme se trochu obávali, jak tuto obměnu zvuku Fbandu přijmou posluchači. Přeci jen je sál na Březce poměrně malý, a bicí sebou nutně přináší více decibelů, jež musí návštěvnící vstřebat.Avšak potvrdilo se, jak geniálním tahem byla předsilvestrovská stavební úprava, jíž narychlo Vláďa Ŕehák na Březce provedl, a jíž jsme tu již popisovali (prořezaná stěna vytvořila podium a výrazně zlepšila akustiku sálu). Nikdo si na hluk nestěžoval, nikdo neutekl a myslím, že jak muzikanti, tak návštěvníci se na Březce dobře bavili.

A protože na Březce bývá příjemně a veselo, dobře se tu jí a scházejí se tu prima lidé, zkuste se zastavit i Vy, kdož tohle milé místo ještě neznáte. Třeba právě některý pátek, kdy tu hraje Ferlesband.

 

1.5.2011    MF

 

   Na čem si Fband zakládá ?

    V životě každé kapely existují vystoupení běžná, řekl bych rutinní, a pak ta, na něž se muzikanti zvláště těší, jež jsou něčím vyjímečná či obzvláště zajímavá. I my máme dvě takové akce za sebou.

    Tou první byla dvojnásobná oslava kulatých narozenin muže, s nímž se autor textu seznámil zhruba před čtvrtstoletím. To se nynější oslavenec vrátil ověšen vavříny ze slavné rallye Paříž Dakar. V jabloneckém závodě na výrobu nákladních automobilů LIAZ postavila parta nadšenců dva závodní tahače,

na nichž vybojovala dakarské trofeje. Tehdy to byl neuvěřitelný výkon, neboť železná opona bránila přístupu k informacím a jablonečtí mechanici skládali vozy doslova na koleně, bez potřebných zkušeností, bez dostatečného technického vybavení a bez peněz.

Mladičký, věčně usměvavý František Vojtíšek se pak stal ikonou českého motoristického sportu, jenž po řadu dalších let byl a dosud zůstává propagátorem myšlenky, že čeští jezdci mohou úspěšně závodit nejen na Dakaru,ale i na okruzích, a porážet se svými vozy daleko lépe zapezpečené a zkušené jezdce zvučných jmen na strojích světoznámých značek.

Právě tenhle věčný mladík, snílek a realizátor velkých myšlenek oslavil letos neuvěřitelné padesátiny. Naše kapela k tomu byla přizvána a Frankiemu, jenž je znám svým vřelým vztahem ke countrymuzice, na obou oslavách vyhrávala. Naším malým dárkem byla písnička Cesta pouští, kterou jsme vylovili z hudebních archivů a pro tuto příležitost nastudovali.

Frankie Vojtíšek však mezi svými přáteli, rodinnými příslušníky i obchodními partnery neslavil jen životní jubileum, jež by mu nikdo nehádal. Oslavil též svá sportovní vítězství, jichž je nepočítaně, a též své životní výhry, jež úspěšně vybojoval, a jež jsou jistě metami nejcennějšími. I touto cestou si dovolí Fband Frankiemu popřát pevné zdraví a spoustu radostných chvil, ať už v kabině kamionu na závodních okruzích, na "bedně" po nejlepších umístěních, ale také mezi svými přáteli, se svou rodinou a svými blízkými.

                          Další snímky z této milé oslavy najdete ve Fotogalerii

 

Křižanský mejdan 2011

 

Stejně si ceníme toho, že jsme byli pozváni k účasti na festival hospodských kapel pořádaný již počtvrté občanským sdružením Křižanský trpaslík ve stejnojmenné podještědské obci. V letech minulých to pro nás byl vždy velkolepý zážitek. Hraje se v příjemném amfiteátru přímo v centru Křižan, a tak je tenhle festival setkáním mnoha muzikantů i jejich fanoušků, starých i mladších, výborných i slabších. Ale všichni se na sebe usmívají, nikdo nikoho nepomlouvá, neposmívá se případným chybám a obvykle tu panuje všeobecné veselí, nadšení a spokojenost. A to nejen kvůli muzice, ale i proto, že se tu dobře jí a pije. Festival je profesionálně ozvučen, takže i ti, kdož mívají problémy s aparaturou, znějí tady obvykle dobře, skoro jako z CD.

 

 

 

My jsme se letos rozhodli trochu si naše účinkování zpestřit, a tak jsme si pozvali pár přátel, dobrých muzikantů a kamarádů. Za bicí soupravu usedl Olda Vébr, jenž to má do Křižan ze svého domu coby kamenem dohodil. Ferlesband dále posílil o dalšího Ferlese, tentokrát Honzu, jenž je sice především basovým kytaristou, ale za námi přijel z rodných Čelákovic spolu s kouzelníkem countryové kytary Petrem Špitálským z Brandýsa nad Labem / na snímcích oděn do červenočerné kostkované košile/, aby nám spolu předvedli náramná kytarová sola a skvělé "vyhrávky".  Krásný zážitek to byl jak pro nás, tak pro diváky v hledišti. Škoda jen, že v době našeho vystoupení lilo jako z konve, takže nás posluchači sledovali zpod deštníků a pláštěnek.

                   Na snímku Jan Ferles a Petr Špitálský

Pro nás jedna milá zpráva nakonec: Asi jsme se líbili, neboť už máme pozvání, abychom v Křižanech zahráli za rok, na pátém ročníku. Už dnes se tedy těšíme, že se třeba v Křižanech setkáme i s Vámi, milí čtenáři našich stránek.                             

                                                                                                                                          MF 13.7.2011

 

 

Prázdniny jsou v Fbandu narozeninové 

     Čtyři členové Fbandu slaví o prázdninách své narozeniny. Pravda, kapelní oslavy nebývají příliš bouřlivé, ale přeci jenom je to příležitost, abychom trochu poseděli, popovídali, zasmáli se Jirkovým vtipům, jež sype z rukávu naprosto nečekaně, ale vždycky právě včas. V červenci oslavovala Karla a poté Petr Klare, srpen je pak měsícem, v němž přišli na svět Jirka a Petr Švejnar-tihle dva samozřejmě s poněkud víceletým odstupem. Ovšem náš kytarista měl to štěstí, že se jeho slavný den kryl s termínem našeho vystoupení na jeho oblíbené Březce. To byla příležitost užít si tuhle oslavu poněkud intenzivněji.Jenže když jsem na Petrovu počest objednával u kuchaře Jardy vyhlášený tatarák, nevěděl jsem, jak pikantně bude tahle lahůdka okořeněna.

     Rekreační středisko totiž poctil svou návštěvou herec Jiří Krytinář. A protože jak jistě víte z televizního seriálu, je v hospodě jako doma, jakmile zavětřil, že se chystá nějaká taškařice, ochotně se zúčastnil příprav a zapojil se do průvodu gratulantů. A tak byl Petr Klare překvapen dvojnásob-nejen rozmanitostí darů, mezi nimiž nechyběla šíleně šeredná panna (?), jež byla ochotná dělat mu ten večer, co mu na očích viděla, ale i tím, že krom členů a hlavně členek kapely mu gratuloval též slavný "malý velký" muž. Ten pak dostal prostor, aby přítomným povídal o přátelích z divadelní branže. Veselé historky z natáčení sypal z rukávu, a celý večer tak přítomným velmi zpříjemnil.

     Jiří Krytinář sebou přivezl i milou knížečku nazvanou hrdě "Dívám se vzhůru", jíž vydalo nakladatelství Olympia. Je to velmi příjemné čtení o jeho rodině, životě, o kamarádech z branže i o přátelstvích, jež byla pro autora knížky osudová. Nezbývá, než i touto cestou Mistrovi za obohacení našeho vystoupení na Březce poděkovat a popřát mu ještě více srandy v životě osobním i pracovním. 

                                                                                                                                              MF 25.7.2011