Vyhledávání


Kontakt

FERLESBAND
Kaplického 1255
Frýdlant
46401

Najdete nás na FB

+420.602549852

E-mail: miloslav.ferles@email.cz

FERLESBAND

  Co nového v roce 2013
 
     Část roku jsme prožili se zastupující zpěvačkou. Karla si dopřála mateřskou dovolenou a na její místo nastoupila Hanička Krůpová, třetina dívčího tria Proudy. Hanka se rychle sžila s repertoárem i s pojetím muziky Fbandu a řekl bych, že jak ona s námi, tak my s ní jsme prožili příjemné chvíle nejen na podiích.
Ale měsíce rychle plynuly a už v létě se Karla, zpočátku ještě jako kojící matka, začala objevovat na vystoupeních, a od podzima se opět ujala své role ozdoby kapely nejen po stránce hlasové, ale díky své ženské atraktivitě splnila Fbandu to, že se na jeho vystoupení dá i spočinout pohledem se zalíbením. Ano, Karle to stále více sluší, a nás, chlapy v Fbandu, to s ní neskutečně baví. Tím je samozřejmě myšleno soužití hudební, a já doufám, že za touto formulací nehledá čtenář cosi pikantního charakteru bulvárního.
Karla se vrátila s novou energií natěšená na muzicírování a přinesla sebou spoustu návrhů na obnovu repertoáru. Takže dnes je především její zásluhou Fband kapelou taneční, rozhodně nejde o countryformaci, jak tomu bylo před lety.
    Díky basovému kytaristovi Břeťovi Skalníkovi se do Fbandu vrátil elektrický bubeník. Po stovkách hodin studia manuálů a zkoušení a hledání různých rytmů Břeťa tento chytrý přístroj zčásti ovládl a dá se říci, že s malou převahou nad možnostmi této chytré mašiny zvolna vítězí. Pro odpůrce této techniky jeden protiargument: Na rozdíl od klasických bicích si můžeme nastavit hlasitost podle potřeby a nehrozí ohlušování posluchačů při vystoupeních v malých a komorních prostorách. Ostatně: přijďte se přesvědčit.
 
                                                                                                                   31.1.2014   M.F.
 

FERLESBAND

 

Ohlédnutí za rokem 2012

 

Podle mého mínění byl tenhle rok pro kapelu docela příznivý. Máme za sebou téměř pět desítek veřejných vystoupení, z nichž mnohá proběhla v atraktivním prostředí za mimořádně dobrých a pro nás zajímavých podmínek. Řekl bych, že jsme si většinu z nich vysloveně užili, a naopak žádné z těchto vystoupení nebylo pro nás takové, že by nám vzalo elán či zkazilo náladu.

Nečekaná byla změna basového kytaristy. Ačkoli jsme s Petrem Švejnarem prožili mnohé (autor tohoto textu již v osmdesátých letech společné působení v kapele Volupsije), nazrála prostě doba k tomu, že se naše názory na fungování kapely začaly rozcházet. To se stává, není to nic vyjímečného. Ovšem v téhle situaci nezbývá, než si vyjasnit postoje a věc neprodlenně vyřešit. Učinili jsme tak, a brzy získali skvělou náhradu-basového kytaristu a bubeníka v jedné osobě Břeťu Skalníka, jehož přínos Fbandu je neocenitelný.

Ozdoba kapely zpěvačka Karla se rozhodla, že podpoří porodnost v Ćechách, a tak se těšíme, že v dubnu rozšíří řady muzikantů o dalšího potomka. Vzhledem k tomu, že těhotenství Karle až nebezpečně sluší, porodí podle všeho chlapečka.Takže v dubnu proběhnou kapelní křtiny.

Přizpůsobili jsme se většině požadavků našich posluchačů a odklonili jsme se od countryzaměření. Hrajeme dnes vše, na co máme energii, elán a nástrojové obsazení. Díky tomu se od nás mohou posluchači dočkat skladeb pro nás dosud neobvyklých, nicméně známých a žádaných. A tak se celkový projev kapely poněkud mění. Někdy se pokouším sám pro sebe definovat, jak vlastně Fband žánrově zařadit. Ale řekl bych, že nejlepší by bylo říkat, že jde o MUSICMIX. Je v tom obsaženo skutečně vše. Vlastně hrajeme to, co nás baví, ať už je to country, rock, folk, střední proud apod.

 

                                                                                                                                                    30.12.20102   MF

 

 

Stěžejní rok 2011 je za námi

 

Opravdu si myslím, že tenhle, pro společnost, evropskou ekonomiku, českou kulturu a lidskou morálku krizový rok, byl pro naši kapelu stěžejní. Stal se hledáním formy, charakteru zvuku, hudebního zaměření, a obdobím jisté stabilizace týmu. Nikdo z nás si jistě nemyslí, že by tahle etapa vývoje kapely byla definitivní, a že bychom neměli dospět k dalším změnám. Ale jistě se shodujeme v názoru, že se podařilo nakročit k jakési lepší tváři, a že facelift, jemuž jsme věnovali nemalé úsilí, začíná přinášet první ovoce.

Absolvovali jsme padesátku vystoupení. Každý z nás hostoval i v jiných hudebních seskupeních, přinesli jsme si poznatky a zkušenosti, s nimiž se snažíme dále pracovat a využít je pro blaho Fbandu, jak naši kapelu zkráceně nazýváme. Hráli jsme s hosty, kteří obohatili náš hudební projev a přispěli k pohodě, která skoro vždy, chválabohu, mezi námi na podiu panuje. Získali jsme řadu "live" nahrávek z některých vystoupení. My na nich samozřejmě vnímáme především chyby, jimž se ani profesionál při podobné příležitosti nevyhne. Ale sebekriticky musím uznat, že jsou zároveň dokumentem, jenž svědčí o pokroku, o snaze o vyváženost hudebního projevu Fbandu a jeho výraznější "barevnost".

Získali jsme si na svou stranu řadu příznivců jak mezi posluchači, tak mezi pořadateli. Jsme samozřejmě pyšní na to, že jsme se stali snad již pravidelnými účastníky "Křižanského mejdanu" či "Kozafestu", což jsou sice lokální festivaly, jež však považujeme za prestižní a významné tím, že se zde schází spousta muzikantů tělem i duší, a posluchačů, kteří dovedou ocenit kvalitu a přispívají ke skvělé atmosféře těchto setkání. Jsme rádi, že máme možnost naprosto pravidelně vystupovat třeba v hotelu Petra v Liberci, v rekreačním středisku Březka v Českém Ráji, v Lázních Kundratice a.s.  Ředitelství posledně jmenované instituce nám umožňuje vystoupit každý první pátek v měsíci před lázeňskými hosty a přispět tak ke komplexnosti jejich léčebného režimu. Pro nás byla též zásadním přínosem hmatatelná, jak kubaturou, tak i a technickou kvalitou významná podpora, jíž se nám z této strany naprosto nečekaně a nezištně dostalo.

Nerad bych, abychom usnuli na vavřínech, jichž jsme vlastně ještě nedosáhli. Každý z nás má samozřejmě občas sklon k lenosti, pravidelné kapelní zkoušky někdy vypadají jako diskusní večírek, kdy se nikomu nechce trápit se pilováním rytmů, prstokladů, sol a vokálů. Jistě, Fband a muzika má pro nás být především odpočinkem, relaxem a zábavou. Ale abychom si naše vystoupení mohli užívat, abychom hráli v pohodě a s lehkostí, musíme cvičit, být si jistí a umět. To nechť je náš cíl, naše kredo a novoroční předsevzetí pro rok 2012. Ostatně času na to máme dost-tento rok je přestupný...

Rád bych popřál: Kapele, našim posluchačům, a všem, kdož to s tímhle světem myslí dobře, hodně zdraví, radosti a uspokojení ze všeho, co činí dobrého pro sebe i pro druhé. Vzájemnou pohodu, porozumění, lásku a pochopení, a potěšení z žití. A každému z nás někoho blízkého a milého, střechu nad hlavou a dobré přátele, na něž je možné se spolehnout tak, jako se oni mohou spolehnout na nás.

A mé přání muzikantům: Dobré sály, nadšené posluchače, vstřícné pořadatele, nezaslepené, všímavé a dobře slyšící zvukaře, tvořivé skladatele i textaře, a větší zájem veřejnosti o kulturní dění profesionální i amatérské.

                                                                                                                                                      31.12.2011    MF