Vyhledávání


Kontakt

FERLESBAND
Kaplického 1255
Frýdlant
46401

Najdete nás na FB

+420.602549852

E-mail: miloslav.ferles@email.cz

Novinky v roce 2021

 
     Je to již dávno , kdy jsem na těchto stránkách vysvětloval genesi názvu kapely FBAND. Jenže roky utíkají, mnohé se mění, a já nabývám dojmu, že by to slovo šlo vysvětlit také třeba  Flexibility Bassist nebo Fluctuant Bassist and Company.  Kapela se těší, až na malé výjímky, poměrně značné personální stabilitě, ale právě basových kytaristů se u nás vystřídalo nepočítaně. 
     Ačkoliv po ztrátě zde mnohokrát zmiňovaného Břeti Skalníka zakotvila v Fbandu výrazná  liberecká osobnost, skvělý bluegrasový basista Zbyšek Sadílek, v muzikantských kruzích známý pod přezdívkou Sádlo, a kádr kapely tak na nějaký čas stabilizoval, přeci jen nám někdy vlastní basák schází. Sádlo je totiž vyhledávaným hráčem, je jednak členem několika hudebních seskupení /Modrotisk, BGbazar, Žízeň.../,  a jednak je člověkem velmi společenským, vtipným a vzdělaným, a proto bývá i oblíbeným parťákem na řadě akcí nejen hudebních, ale třeba i sportovních. Díky tomu se stává, že termíny našich vystoupení se kryjí s jeho dalšími aktivitami a Fband tak bývá o jeho účast ochuzen.  Na jeho obhajobu však musím vyzdvihnout jeho obětavost a ochotu kdykoli mu to čas dovolí s Fbandem vystoupit, ačkoli by dříve přísahal, že bude hrát jakýkoli žánr, jen ne popinu, jak on nazývá popmusic. A musím říci, že my jej ve svých řadách vždy rádi vítáme-nikdy se nemračí, zahraje cokoli, ví spoustu drbů nejen z branže a pravidelně, ochotně a významně pozvedne průměrnou spotřebu rozličných alkoholických nápojů u kapelního stolu, čímž zvedá tržbu a tedy i oblibu Fbandu mezi provozovateli sálů, v nichž hrajeme.
     Ale abychom předešli případným střetům v termínech vystoupení, vypsali jsme inzerát na místo basového kytaristy. A světe div se, přihlásil se muž jménem Cristian Orru, původem Ital, žijící již řadu let v Liberci. Člověk profesionálně hudebně vzdělaný, jenž dovede zahrát neuvěřitelné věci, jenom má problém s češtinou a s tím, že dobře nezná písničky, které jsou v playlistu Fbandu zásadní. Pochází ze Sardinie, a dovede doslova básnit o dobrém jídle a vínu, sliny se nám sbíhají kdykoli se rozpovídá třeba o čerstvých olivách. Trpělivě dochází na zkoušky, a my s ním trpělivě, řádek po řádku, rozebíráme a cvičíme skladby z našeho repertoáru. Domlouváme se českoitalskořeckoanglicky, někdy s úsměvem, jindy netrpělivě, ale těšíme se, že snad již v únoru s námi nastoupí před posluchače.  To samozřejmě neznamená, že Sádlo nebude dále považován za stálého člena Fbandu-tři nebo čtyři kapely, při jeho výkonnosti na počtu myslím nesejde. Kéž by se naklonoval...