Vyhledávání


Kontakt

FERLESBAND
Kaplického 1255
Frýdlant
46401

Najdete nás na FB

+420.602549852

E-mail: miloslav.ferles@email.cz

Novinky v roce 2020

 
 Leden 2020:  Rok 2020 není jen opticky líbivým po stránce numerické. Pro kapelu Fband je rokem jubilejním, oslavíme totiž 10 let existence.  Za tu dobu jsme prožili mnohé a myslím, že pro nás pro všechny to byly zážitky veskrze pozitivní a přínosné.  Takže máme co oslavovat. Nemyslím si, že by v Fbandu díky tomu vzrostla spotřeba alkoholu, pokusíme se prožít ten jubilejní rok ještě aktivněji, než roky předchozí. A to i navzdory tomu, že jsme se, velmi neradi, museli rozloučit s naším zpěvákem a hráčem na akustické kytary Honzou Vopařilem. Honza je výtečný zpěvák a lépe se cítí jako solista, závislost na kapele je pro něho příliš svazující. Krom toho je díky svému civilnímu zaměstnání značně omezován časem a potřebuje termíny svých vystoupení podřizovat požadavkům zaměstnavatele, nikoli kolegům na podiu.
   Takže místo zpívajícího kytaristy je v Fbandu volné a my ochotně přijmeme Honzova schopného nástupce.
   Desetiletí na podiu-to si zaslouží připravit našim fanouškům něco na památku.Proto se v únoru zavřeme do nahrávacího studia a pokusíme se připravit krátký průřez naším repertoárem. Nahrávky bychom chtěli doplnit i videomateriálem a nabídnout našim příźnivcům videoklip s fragmenty záznamů z koncertů Fbandu a fotografiemi z historie kapely. 
   Krom toho chystáme také několik upomínkových předmětů, jež by měly kapelu Fband trochu zviditelnit. A protože letos by měl proběhnout již pátý ročník tzv. Čelákovické gardenparty, která bývá takovým naším pohodovým mejdanem, předpokládáme, že právě tam budou tyto drobné dárky k vidění a k dispozici pro zájemce.
 
Březen 2020: Zdá se, že letošek pro nás nezačal tak optimisticky, jak se před dvěma měsíci zdálo.  Kapela se sice s velkým nasazením sešla v nahrávacím studiu Fonografik ve Frýdlantě, kde díky trpělivosti zvukového mistra Radka Michalka vznikl zvukový materiál prozatím v syrové, pracovní verzi, a současně byly pořízeny první videozáběry kameramanem Romanem Pirochem. Jenže v polovině měsíce dopadla na celou republiku "morová rána" v podobě koronavirové pandemie, a protiepidemická opatření, doufejme, že prozatím, zabránila dalšímu natáčení videomateriálu. V šechna kulturní zařízení byla uzavřena a všechny, nejen hudební produkce,  pozastaveny. Doufejme, že ne nadlouho.
Vyhlášený nouzový stav a posléze i karantenní pravidla se snažíme dodržovat, takže nejen že nevystupujeme, ale ani nezkoušíme. Avšak alespoň někteří z nás kulturním hladem netrpí. Nabízím Vám text, v němž náš kytarista Petr Klare popisuje víkend prožitý na typické české zabijačce. Kdo zná Fband, ví, že je Petr skvělý kytarista a velmi slušný zpěvák. Ovšem že je jeho velkou vášní cokoli, co je spojeno s konzumací potravy, pochopíte po přečtení této glosy:
 

To prase se jmenovalo ,,Olinka,, tak jsem zpočátku měl po radosti znaje Olinku ,Olču, ale pak se ve mně projevily kanibalistické sklony a po uvaření ovaru jsem již nepochyboval, že sežeru nemalou část této lahůdky…..všichni účastníci si vzali distinguovaně talířky a vybírali si malá soustíčka ovaru ,kdežto já se hrdinsky postavil  k válu, kde se kouřilo tak z 20kg masa a toho úžasnému léku na klouby (kůže  s tím klepavým-ohromná lahůdka -  vlastně tím podporuji své zdraví…) no a tak si stojím u válu a jím a jím, a jen jsem  odrážel otázky řezníka, kdy už jako budu….myslel samozřejmě nasycen…..když už to skoro vychladlo, začal se dělat pěkně prejtík,tlačenky ….to již můj zájem o jídlo trochu opadl, ale nebojte, přišla káva s dortem…..takže dortík, tam se jasně přesladíš, no a tak to kompenzuješ slaným, takže jsem byl u plnění tlačenek ,kdy se samozřejmě musí dohlédnout na recepturu a ochutnávat, zda udělal řezník správnou směs….po ochutnání  a sežrání směsi mě už začal řezník říkat Baloune-postava ze Švejka – a pak už se jen porcovalo masíčko….dovolím si to shrnout do jedné věty :byl to poetický nádherný den…..škoda že se nedělaly jitrničky ani jelítka ,to bych si to mohl častěji připomínat…..ale o to se víc těším domů, kde na mě bude čekat výborně vypečený prejtík se zelíčkem….uff už mi kape slina……

 

Květen 2020:  Konečně skončil nouzový stav a vládní opatření v boji s koronavirem jsou rozvolňována, je to trochu úleva. Ale ty tři měsíce, kdy jsme nemohli veřejně vystupovat, jsme využili k tomu, že jsme dotáhli do finální verze čtrnáct studiových nahrávek  písní z našeho playlistu tak, že se nemusíme stydět předložit je posluchačům. Teprve  ve studiu si člověk uvědomí a na vlastní uši slyší, kolik chyb nám při živém vystoupení unikne, a co všechno by šlo zahrát jinak. Je to zkušenost k nezaplacení. Karla nás sice po prvních násleších nabádala, ať si hledáme novou zpěvačku, že se to nedá poslouchat, ale postupně si buď sama na sebe zvykla, a nebo jsme nahraný materiál doladili tak, že je poslouchatelný. 

Srpen 2020:  Máme stovku dárkových flashdisků, na nichž je sedmiminutové video , krátký text o historii Fbandu, a asi deset fragmentů písní natočených ve výše zmíněném studiu Fonografik ve Frýdlantě. Dalo to práci, jednak přesvědčit kapelu, a pak to celé dotáhnout, ale stálo to za to. Myslím, že se máme čím chlubit.

Září 2020:  Náš basový kytarista Břeťa Skalník na tom stále není zdravotně nejlépe.  A Zbyšek Sádlo Sadílek má teď spoustu hraní s Modrotiskem, s kapelou Žízeň a s BG bazarem, a na nás mu nezbývá mnoho času. Ale konečně se podařilo najít basáka, jenž by mohl oba výše jmenované nahradit. Radek Demeter je sympaťák vlastnící nádhernou basovou kytaru Fender, s níž je doslova sžitý. Nehraje z not, nečte žádné zápisy, ale hraje úchvatně. Tak doufejme, že se v Fbandu usadí na trvalo. 

Říjen 2020: Zase nás straší Covid 19. Pandemie nabírá na síle, virus se šíří republikou rychleji než nejvýkonnější viry počítačové. Koncerty a vystoupení jsou šmahem rušeny na všech frontách, a tak nám nezbývá než smířit se s tím, že buderme zase nějaký čas jenom zkoušet, a že na podium se postavíme v lepším případě před koncem roku. 

Listopad 2020: V neděli 1. listopadu odešel do muzikantského nebe po dlouhé nemoci náš skvělý baskytarista, kamarád, milovník dobrého jídla, znalec zakoutí ženské duše, obdivovatel ženské krásy a výtečný muzikant Břeťa Skalník. Ačkoli jej poslední měsíce  života trápily bolesti tak, že téměř neopouštěl lůžko, denně hrál na basovou kytaru, doprovázel  svou ženu Soňu při její hře na ukulele, a zůstal tak věrný svým dvěma láskám-manželce a muzice-do posledních chvil. Břeťa zůstane nadále členem Fbandu a budeme na něj často a rádi vzpomínat. I jeho zásluhou kapela dostala svou současnou tvář a jsme rádi, že se Břeťa svým dílem podepsal  v nahrávacím studiu u příležitosti desetiletého výročí existence kapely.